
Atliekų deginimas yra žalingas aplinkai (čia), klimatui (čia) ir žiedinei ekonomikai (čia).
Dėl to ES valstybėse susidaro situacijos, kad didėjant atliekų deginimui, mažėja atliekų perdirbimas. Lietuvos ir Danijos situacijos gerai tą iliustruoja:


Lietuvoje, deja, nieko reikšmingo nėra daroma, kad būtų vykdoma prevencija bei plečiamas perdirbimas. Tuo metu Danijoje imamasi aktyvių veiksmų sukontroliuoti perdirbamų atliekų deginimą.
Danijos aplinkos ministras Magnus Heunicke praeitą savaitę pateikė teisės akto projektą, kuriuo siūloma nuo 2025 m. sugriežtitinti kokias atliekas galima deginti. Nurodoma, kad bus draudžiama deginti perdirbamą plastiką ir kartoną t.y. atliekų degintojai privalės grąžinti atliekas su “ne nereikšminga” perdirbamo plastiko ar kartono dalimi atliekų turėtojui. Tokių pakeitimų įgyvendinimui planuojama pasitelki didesnę kontrolę. Kiek anksčiau ES institucijos yra padariusios tyrimą (maždaug 2019 m.), kuriu buvo nustatyta, kad vidutiniškai daugiau nei pusė sudeginamų atliekų yra perdirbamos.
Kitas reikšmingas siūlomas pakeitimas nuo 2026 m. vidurio uždrausti sudeginti ar kitaip sunaikinti (įskaitant ir perdirbimą) neparduotus tekstilės ir avalynės gaminius. Pakeistimais siekiama sumažinti perteklinę tekstilės ir avalynės produkciją.
VšĮ “Žiedinė ekonomika” sveikina Danijos iniciatyvas ir kviečia LR Seimo narius ir aplinkos ministeriją pasekti geruoju Danijos pavyzdžiu.