Daugkartinės gėrimų pakuotės

Remiantis pačiais įvairiausias tyrimais (čia), daugkartinės pakuotės yra pats draugiškiausias pasirinkimas aplinkai. Taip yra dėl to, kad nebereikia naujos pakuočių gamybos, o tereikia susigrąžinti ir išplauti jau esamas. Taip pat, žvelgiant iš klimato perspektyvos, ne kiekviena daugkartinė pakuotė yra vienodai gera. Pačios tvariausios – pagamintos iš PET. Daugkartinis PET yra geriau prieš daugkartinį stiklą, nes yra ženkliai mažesnis mažesnis svoris kurį reikia transportuoti.

Lietuvoje, deja, daugkartinių PET pakuočių nėra. O vat Vokietijoje tokių yra daug. Vokietijos daugkartinių butelių užstato sistemos operatorius skaičiuoja, kad daugkartinio PET buteliai tarnauja apie 25 kartus. Ir dėl puikiai veikiančios sistemos yra visiškai saugūs naudoti. Kitas didžiulis privalumas, kurį suteikia daugkartinės gėrimų pakuotės – sukuria vietos darbo vietas (pvz., plastiko granulės yra importuojamos ir didelė dalis vertės sukuriama ne Lietuvoje). Vokietijos nevyriausybinė aplinkosauginė organizacija „Deutsche Umwelthilfe e.V.“ paskaičiavo (čia), kad mineralinio vandens įmonės, naudojančios daugkartinius butelius sukuria penkis kartus daugiau darbo vietų nei naudojančios vienkartinius.

Remiantis naujausiais Vokietijos aplinkos apsaugos agentūros duomenimis (čia), daugkartinių gėrimų pakuočių daugėja. Patys didžiausi pokyčiai – 2 % išaugęs stiklo butelių naudojimas ir 1.9 % sumažėjęs vienkartinio plastiko butelių naudojimas. Taip pat augo kartono ir skardinių naudojimas. Atsižvelgiant kaip rimčiau Vokietijos visuomenė pradėjo žiūrėti į klimato kaitą, tikėtiną, kad šie skaičiai ir toliau kryps daugkartinių butelių naudai.

Vokietijos pakuočių reglamentavimas (čia) siekia, kad rinkoje būtų pasiektas bent 70 % daugkartinių butelių rodiklis. Tuo pačiu numatytos pakuočių užduotys (nuo 2022 sausio 1 d.):

  • 90 % stiklo (pagal masę);
  • 90 % popieriaus (pagal masę);
  • 90 % metalo (pagal masę);
  • 90 % aliuminio (pagal masę);
  • 80 % kartono (pagal masę);
  • 70 % kombinuotų medžiagų (pagal masę);
  • 90 % plastiko (pagal masę), iš kurio bent 70 % mechaninio perdirbimo būdu.

Priešingai nei Lietuvoje, nėra jokių galimybių deginant pakuotes užskaityti užduotis.

Lietuvoje, siekiant sumažinti didžiulį neigiamą vienkartinių pakuočių gamybos ir jų atliekų poveikį daromą aplinkai bei klimatui, būtų galima atitinkamai pakeisti ir pakuočių ir pakuočių atliekų įstatymą (čia) ir nustatyti privalomą daugkartinių butelių naudojimą. Taip pat padidinti pakuočių tvarkymo užduotis (čia), nes pvz., stiklo užduotis 2023 metams tėra 70 % ir ti ji nėra įgyvendinama.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia LR Seimo narius ir aplinkos ministeriją imtis pokyčių pakuočių sektoriuje, kad pakuotės atitiktų visuomenės lūkesčius ir turėtų kuo mažesnį neigiamą poveikį aplinkai bei klimatui.