Lietuvos ekonomika ne tik, kad nemažina savo klimato kaitos pėdsako, remiantis Aplinkos ministerija, 2019 m. ŠESD išmetimai didėjo 1 %, bet ir turi mažėjantį žiediškumo indeksą, kuris 2019 m. tesiekė 4 %. Esant tokiai ekonomikos dinamikai, reikia imtis visokių įmanomų priemonių. Daugkartinės pakuotės yra vienos iš tokių!
Lietuvoje buvo nemažai diskutuojama apie stiklo pakuotės surinkimą per konteinerinę ir depozito sistemas. Kiekviena iš šių sistemų turi savo privalumus ir trūkumus. Tose diskusijose, deja, pamirštama apie tai, kad Lietuvoje puikiai veikia VšĮ “DESA” administruojama daugkartinės stiklo taros sistema. Per 2019 m. ji surinko daugiau nei 100 % į rinką išleistos daugkartinės pakuotės! Tai yra virš 60 mln. butelių:
Pavyzdys daugkartinės stiklo taros įtrauktos į sistemą:
Tačiau Lietuvoje dar yra nemažai į sistemą neįtrauktos stiklo taros, kuri, deja, dažnai yra net ir neperdirbama. Stiklo pakuotės surinkimo rodiklis tesiekia 57 %.
Ką galėtų padaryti sprendimų priėmėjai tokie kaip Aplinkos ministerija? Skatinti stiklo pakuotės naudotojus pereiti prie daugkartinės stiklo pakuotės t.y. standartizuoti tam tikroms produktų grupėms skirtas pakuotes ir surinkti rinkoje per VšĮ “Desa”.
Nauda iš to būtų milžiniška – nereikėtų gaminti naujos stiklo pakuotės, sunaudojant didelius energetinius išteklius (mažėja prisidėjimas prie klimato kaitos) ir naudoti žaliavas (prisidedama prie žiedinės ekonomikos kūrimo). Remiantis Zero Waste Europe tyrimu, daugkartinė pakuotė klimatui daro mažiau nei 2.5 karto mažesnį poveikį nei perdirbamo stiklo pakuotė:
Puikūs daugkartinės (ne alaus ar gaiviųjų gėrimų – kurios ir dabar puikiai veikia Lietuvoje!) stiklo pakuotės pavyzdžiai yra Katalonijoje, Austrijoje ir Prancūzijoje. Informacija apie projektą Austrijoje:
Tam yra ir finansinės naudos! Pakartotinis panaudojimas (surinkimas, transportavimas ir plovimas) kainuoja mažiau nei pusę (€0.20) nei naujas butelys (€0.45).
Pritaikant užsienio patirtį ir Lietuvoje esančią infrastruktūrą, būtų galima surinkti stiklinius vyno, marinuotų agurkų, padažų, garstyčių ir kitas stiklines pakuotes.
VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Aplinkos ministeriją imtis iniciatyvos ir skatinti Lietuvos pakuočių rinkos dalyvius rinktis tvariausius sprendimus – daugkartines pakuotes!