Geroji Ispanijos patirtis: mažiau plastiko vaisių ir daržovių pakavime

Nuo 2023 m. daržovių ir vaisių pardavimas plastike bus uždraustas Ispanijos prekybos centruose. Tai yra viena iš priemonių, kurią pateikia Ispanijos Ekologinės transformacijos ministerija.

Naujasis reguliavimas (dokumentas čia) taip pat apibrėžia priemones, kuriomis bus skatinamas pirkimas produktų be pakuotės ir vandens buteliukuose atsisakymas. Draudimas pardavinėti supakuotus vaisius ir daržoves galios bet kokiam produktų kiekiui mažesniam nei 1.5 kg, panašiai kaip Prancūzijoje jau nuo 2022 m. (Prancūzijos anti-atliekų teisės aktas čia).

Pasak Ispanijos Ekologinės transformacijos ministerijos atstovo spaudai , tarša plastiku peržengė visas ribas. Formuojant teisės aktą, ministeriją konsultavosi su aplinkosauginėmis organizacijomis ir verslo asociacijomis. Sąrašas vaisių ir daržovių, kurioms nebus galima naudoti plastiko, bus nustatomas atskiru Ispanijos maisto saugumo ir mitybos agentūros įsakymu. Tie produktai, kurie, nenaudojant pakuotės, gali sugesti – bus neįtraukti į tą sąrašą.

Teisės akto projekte taip pat numatoma, kad kiekvieno lygio valdančios institucijos nuo 2023 privalės skatinti geriamųjų vandens fontanų viešose vietose įrengimą, pateiks alternatyvas vienkartinio naudojimo buteliukams ir atsisakys vienkartinio plastiko gėrimų buteliukų. Papildomai dar dirbama su mažmeninės prekybos atstovais ties priemonėmis, kurios skatintų vartotojus atsinešti savo pačių pakuotę.

Ir vien tuo neapsiribojama, dar bus siekiama, kad per pusę sumažėtų vienkartinio plastiko buteliukų buteliukų pardavimai 2030 m. Ir tuo metu jau visa plastikinė pakuotė būtų 100 % perdirbama. Aktyviai bus skatinama ir daugkartinė gėrimų pakuotė:

  • Horeca sektoriui daugkartiniai buteliukai privalo sudaryti mažiausiai 50 % pardavimų 2025 m. ir 60 % – 2030 m. (iš kurių alus daugkartinėje pakuotėje – 80 % 2025 m. ir 90 % 2030 m., o gaivieji gėrimai daugkartinėje pakuotė – 70 % 2025 m. ir 80 % 2030 m.)
  • Namų ūkių vartojime daugkartinė gėrimų pakuotė privalo sudaryti 10 % 2025 m. ir 20 % 2030 m.

Deja, Ispanijos pakuočių tvarkymo organizacija Ecoembes ypatingai priešinasi užstato sistemos įvedimui ir kol kas jis Ispanijoje dar nenumatytas, bet tokia galimybė paliekama.

Lietuvoje prekybos centruose taip pat pilna perteklinės plastiko pakuotės darvožių ir vaisių sektoriuje. Pateikiame nuotraukas iš vieno iš prekybos centrų:

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Aplinkos ministeriją kopijuoti gerąją kitų šalių patirtį ir nepasiduoti vienkartinio plastiko pramonei.