Latvijos tekstilės produktų didesnė gamintojų atsakomybė

Dėl didžiulio tekstilės pramonės neigiamo poveikio aplinkai įvairios ES šalys ieško sprendimų. Vienas iš efektyviausių – didesnė gamintojo atsakomybė (DGA). Jau kuris laikas tą daro:

Prancūzija

Prancūzija yra pirmoji iš Europos šalių, kuri dar 2008 m. pradėjo taikyti DGA schemą tekstilės gaminiams. Pagal šią schemą reikalaujama, kad tekstilės ir avalynės gamintojai, importuotojai ir platintojai užtikrintų, kad jų gaminiai būtų surenkami ir perdirbami pasibaigus jų naudojimo laikui. Prancūzijos organizacija “Refashion” koordinuoja naudotų tekstilės gaminių surinkimą ir perdirbimą ir užtikrina, kad šios medžiagos būtų pakartotinai panaudotos arba perdirbtos.

Nyderlandai

Nuo 2023 m. liepos 1 d. Nyderlandai taip pat taiko didesnę gamintojo atsakomybę už tekstilės gaminius, kurią nustatė Infrastruktūros ir vandentvarkos ministerija. Nuo to laiko gamintojai ir mažmenininkai (taip pat ir iš užsienio) yra atsakingi už savo tekstilės gaminių perdirbimą. Šiuo tikslu jie privalo registruotis ir mokėti taršos mokestį.

Vengrija

Nuo 2023 m. liepos mėn. Vengrijoje privaloma mokėti DGA mokestį deklaruojant tekstilės produktų kiekius. Bendradarbiavimas su tekstilės tvarkymo organizacijomis yra galimas, tačiau savanoriškas. Drabužių, namų apyvokos tekstilės gaminių ir avalynės tekstilės gaminiai turi būti registruojami. Jei į Vengriją gabenamos prekės iš užsienio, reikalingas įgaliotas atstovas, kuris įgyvendintų DGA schemą.

LATVIJA

Nuo 2024 m. liepos 1 d. Latvija pradeda įgyvendinti didesnio gamintojo atsakomybės principą tekstilėje. Įpareigotos įmonės (įskaitant gamintojus, importuotojus, internetinius mažmenininkus ir t. t.), kurios tiekia tekstilės gaminius į Latvijos rinką, turės mokėti naują gamtinių išteklių mokestį (angl. Šis mokestis yra 0,5 EUR už kilogramą gaminių ir juo finansuojamas kolektyvinis tekstilės šalinimas ir perdirbimas.

Ko trūksta, kad ir Lietuvoje tai veiktų? Politinės valios iš aplinkos ministerijos.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Aplinkos ministerijos vadovybę imtis iniciatyvos ir Lietuvoje įvesti tekstilės produktų didesnę gamintojo atsakomybės schemą.