
Po antrojo rinkimų turo akivaizdu, kad Lietuvoje bus formuojama nauja vyriausybė. Ką ji turėtų daryti, kad Lietuvoje būtų galima pradėti siekti žiedinės ekonomikos ir reikšmingai pasistūmėti kelyje į klimato neutralimą:
- Mokestinė pertvarka – didinti taršos mokesčius ir tuo pačiu mažinti neapmokestinamą pajamų dydį. Taip taršios įmonės didins mažesnes pajamas gaunančių asmenų pajamas.
- Klimato neutralumas 2040 m. – tolesnės inovacijos, mokestinės ir reguliacinės pertvarkos galinčios padėti įveikti ne tik klimato iššūkius, bet ir šalia einančius taršos. Lyderystė tvarume ir aplinkosaugoje visame regione.
- Reikšmingi žingsniai link žiedinės ekonomikos: – didesnė gamintojų atsakomybė (baldai, tekstilė, sporto prekės ir t.t.) su ekomoduliacija (naujos/perdirbtos žaliavos, perdirbami/neperdirbami gaminiai) – atliekų deginimo mokestis – plečiama užstato sistema – galimybė puikiai su atliekomis besitvarkančioms savivaldybėms susigrąžinti sąvartyno ir deginimo mokesčius.
- Pažangus ir tvarus žemės ūkis: – bazinės išmokos riba ties 66 000 Eur – trumposios maisto grandinės – aplinkosauginės išmokos pagal naudą ekosistemoms – parama siejama su technikos dekarbonizacija – plačiau čia.
- Atsinaujinanti energetika: – draudimas įrengti naujus iškastinio kuro įrenginius šilumos gamybai tiek buitiniame tiek pramoniniame lygmenyje – visi nauji pastatai su saulės elektrinėmis (arba nutolusiomis saulės ir/arba vėjo elektrinėmis) – teisė būti gaminančiu vartotoju (t.y. tinklų rekonstrukcijos padengiamos iš visų mokamų lėšų prijungiant naujus gaminančio vartotojų gamybos įrenginius už kiekvieną kW) – daugiabučių namų stogų išnaudojimas saulės energetikoje – spartesnio vystymo zonos vėjo energetikoje – sąžiningos kompensacijos gyventojams ir bendruomenėms aplink vėjo elektrines.
- Tvarus transportas: – žalingų aplinkai pirmos kartos biodegalų atsisakymas – visa parama tik transporto elektrifikacijai – reikšmingai didinami taršos mokesčiai įmonių automobiliams – elektromobilių krovimo namuose apskaita – biudžetinių įstaigų nauji automobiliai tik elektriniai – plačiau čia.
VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia naujos vyriausybės formuotojus atsižvelgti į pasiūlymus ir taip prisidėti prie Lietuvos ekonomikos transformacijos į žiedinę ir klimatui neutralią.