Tübingen miestas – išsilaisvinantis nuo taršos pakuotėmis

Vienkartinė pakuotė yra visą pasaulį kamuojantis iššūkis. Ji ne tik užteršia aplinką, gali būti surasta įvairiuose vandenyse bei vandenynuose, prisideda prie klimato kaitos bei miškų naikinimo, bet ir mikroplastiko pavidalu patenka į mitybos grandinę. 2022 m. yra išskirtiniai, nes atsirado pirmasis miestas, kuris meta iššūkį vienkartinei maisto bei gėrimo išsinešimo pakuotei. Nuo sausio 1 d. Tübingen mieste įsigaliojo nauji aplinkosauginiai mokesčiai – minimali tam tikrų produktų pardavimo kaina, taikoma pardavimo vietoje:

  • 0.50 EUR už vienkartinius gėrimų puodelius
  • 0.50 EUR už vienkartinius maisto indus
  • 0.20 EUR už vienkartinius įrankius ar šiaudelius

Nuo tokių mokesčių įvedimo tepraėjo kiek daugiau nei mėnesis, tačiau Tübingen miestas jau praneša apie sumažėjusius atliekų kiekius: sausį susidarė apie 31 tona atliekų mieste ir tai maždaug 15 % mažiau nei 2018 m. Pasak miesto mero, šiukšliadėžės miesto centre yra pastebimai tuštesnės nei būdavo iki šiol dėl mažesnio išmetamo kiekio vienkartinių pakuočių, tokių kaip popieriaus puodeliai, bulvyčių pakeliai ar picų dėžutės.

Miestas šiuos aplinkosauginius mokesčius pagrindžia sprendimu sumažinti atliekų kiekius ir apsaugoti aplinką, nes užterštos miesto gatvės sukuria blogą vaizdą. Tuo pačiu vienkartinių pakuočių atliekų tvarkymas guldavo ant miesto gyventojų pečių. Sutaupytos lėšos leis jas panaudoti ten, kur jų labiausiai trūksta.

Tübingen miesto vaizdo klipas naudojamas informacinei kampanijai:

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia LR Seimą tokiu būdu išlaisvinti ir Lietuvą nuo vienkartinės pakuotės taršos ir kaštų už jos sutvarkymą!