Danija mažina atliekų deginimo pajėgumus

Danijos aplinkos ministerija išplatino pareiškimą, kad plastiko atliekos turi būti pašalintos iš deginimo įrenginių ir danai privalo pradėti geriau rūšiuoti, o Danijos vyriausybė siūlo sąrašą priemonių kaip sumažinti atliekų poveikį klimatui.

Kasmet apie 370 000 tonų plastiko atliekų yra sudeginama Danijoje. Jeigu būtų nesiimta jokių priemonių, 2030 tai sukurtų apie 1.5 mln. tonų CO2 išmetimų. Toks kiekis sudarytų net 3.6 % visų Danijos ŠESD.

Siekdama sumažinti CO2 išmetimus, Danijos vyriausybė siūlo priemones padidinti perdirbimą ir sumažinti deginimą. Tikslas – klimatui neutralus atliekų tvarkymo sektorius 2030 m. ir pašalinti 80 % plastiko iš deginimo jėgainių. Viena iš pasiūlytų priemonių – skatinti rūšiavimą, tiek namuose tiek darbo vietose.

Mažiau atliekų reikš, kad reikia mažiau deginimo pajėgumų. Jau dabar Danijos vyriausybė supranta, kad turi per daug atliekų deginimo įrenginių ir jie yra užpildomi importuotomis atliekomis. Tai reiškia, kad importas didina Danijos CO2 pėdsaką.

Vyriausybė siekdama spręsti šią ŠESD problemą kviečia visas partijas diskutuoti kaip turėti mažiau ir efektyvesnių deginimo įrenginių bei apriboti užsienio atliekų importą.

Danijos Klimato ministras ir Aplinkosaugos ministė

Danija kaip ir kitos pasaulio šalys šiuo metu susidurią su ekonominėmis perturbacijomis. Klimato ministras Dan Jørgensen mano, kad atsigavimas galėtų būti galimybė iš naujam mastymui ir pasikeitimui į žaliąjį kursą. Pasak jo, geresnis rūšiavimas sustiprintų žiedinę ekonomiką ir mažiau deginimo būtų esminiai žingsniai ta kryptimi:

“Kvaila importuoti tokius didelius kiekius atliekų į Daniją. Mes turime pakeisti kryptį, kad importuotume ir sudegintume žymiai mažiau bei perdirbtume daugiau. Tuo pačiu, mes turime užtikrinti, kad visi danai, kurie nori prisidėti prie žaliosios transformacijos, kuomet rūšiuoja savo atliekas gautų tam priemones. Danija privalo iš atsilikėlės tapti rūšiavimo lydere. Tai yra puiki proga padaryti kažką gero klimatui”

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką imtis panašios iniciatyvos ir Lietuvoje. Tapkime ir mes lyderiais!