Kokios pakuotės yra tvariausios?

2024 vasarį ES Jungtinis tyrimų centras (JTC) paskelbė galutinę ataskaitą (čia) apie alternatyvių maisto produktų pakuočių aplinkosauginį veiksmingumą Europos Sąjungoje. Tyrimas apima šešis atvejų tyrimus pagal keturis scenarijus, kuriuose nagrinėjamas vienkartinių ir daugkartinių pakuočių sprendimų poveikis aplinkai viešbučių, restoranų ir viešojo maitinimo sektoriuose.

Siekdami įvertinti poveikį aplinkai nuo gaminių, besiliečiančių su maistu, gamybos iki jų gyvavimo pabaigos, JTC tyrėjai taikė gyvavimo ciklo vertinimu (GCV) pagrįstą metodą. Vertinimai buvo pagrįsti įvairiais surinktais duomenimis ir analizėmis, įskaitant tokius veiksnius kaip pakartotinio naudojimo atvejų skaičius, transportavimo atstumai, energijos rūšių derinys ir atliekų tvarkymas gyvavimo ciklo pabaigoje. JTC atliko kiekvieno veiksnio jautrumo analizę, kad patikrintų prielaidas ir kiekvieno veiksnio svarbą galutiniam apibendrintam poveikio įvertinimui. Į GVC balus buvo įtrauktas ne tik išmetamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis ir vandens naudojimas, bet ir ozono ardymo potencialas, su vėžiu ir ne vėžiu susijęs toksiškumas žmonėms, rūgštėjimas ir dešimt kitų poveikių.

JTC tyrė penkis scenarijus: 

  1. Vienkartinis gėrimų puodelis išsinešimui – vienkartinis popierinis puodelis su mažo tankio polietileno (LDPE) vidaus padengimu ir polistireno (PS) dangteliu ir daugkartinis polipropileno (PP) puodelis. 
    – Apibendrintas rezultatas: 70 % modeliavimo atvejų daugkartinio puodelio rezultatas buvo mažesnis arba vienodas su vienkartinio puodelio rezultatu.
    – Skiriamieji veiksniai: vienkartinio naudojimo rezultatai buvo mažesni trijose su išteklių naudojimu susijusiose kategorijose, tačiau daugkartinio naudojimo rezultatai buvo geresni kitose poveikio kategorijose.
  2. Pakuotė išsinešimui – 2a) vienkartinė kartoninė pakuotė su LDPE vidaus padengimu, palyginti su daugkartine PP dėže. 2b) vienkartinis aliumininis padėklas su LDPE vidaus padengimu, palyginti su daugkartiniu PP padėklu. -Apibendrinti rezultatai: 2a ir 2b daugkartinio ir vienkartinio naudojimo padėklų rezultatai pagrindinėje analizėje buvo panašūs. – Skiriamieji veiksniai: kai JTC iš modelio pašalino lengvuosius automobilius, žmonėms, vykstantiems į keliones grąžinti daugkartinio naudojimo daiktų, daugkartinio naudojimo daiktų poveikis buvo gerokai mažesnis. Lengvųjų automobilių pašalinimas yra artimesnis tam, kas gali būti įmanoma tankiai apgyvendintoje miesto teritorijoje.
  3. Gėrimai išpilstyti į butelius (0,5 l) – 3a) vienkartinė aliuminio skardinė ir daugkartinis PET butelis su PP dangteliu. 3b) vienkartinis stiklinis butelis ir daugkartinis stiklinis butelis (storesnis). – Apibendrinti rezultatai: 3a) daugkartinio naudojimo plastikinis butelis 80 % modeliavimo atvejų turėjo mažesnį arba vienodą poveikio rezultatą su vienkartiniu aliuminio buteliu. 3b) daugkartinio naudojimo stiklo poveikio balas buvo mažesnis 95 % modeliavimų, palyginti su vienkartinio naudojimo stiklo balu.
  4. Gėrimai, vynas (0,75 l) – vienkartinis stiklinis vyno butelis ir daugkartinis stiklinis vyno butelis (storesnis).  – Apibendrintas rezultatas: daugkartinio naudojimo stiklo poveikis visose kategorijose, išskyrus žemės naudojimą, buvo mažesnis.
  5. Valgymas restorane – mėsainis su bulvytėmis vienkartinėje kartoninėje pakuotėje ir gėrimas vienkartinėje kartoninėje pakuotėje LDPE vidaus padengimu bei daugkartinė PP lėkštė mėsainiui su bulvytėmis ir PP puodeliu. – Apibendrintas rezultatas: 90 % modeliavimo atvejų daugkartinių pakuočių poveikis buvo mažesnis beveik pagal kiekvieną rodiklį. – Skiriamieji veiksniai: žymiai mažesnis daugkartinio naudojimo pakuočių poveikis, nes vartotojui ar organizacijai nereikia gabenti pakuotės. Nepaisant vandens poreikio plovimui pakartotinio naudojimo procese, pakartotinai naudojamų pakuočių poveikis vandens naudojimui buvo mažesnis dėl didelio vandens naudojimo gaminant popierių.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia Aplinkos apsaugos komiteto narius ir Aplinkos ministeriją įvertinti daugkartinių pakuočių naudą ir įtvirtinti teisėkūroje, taikant gerokai didesnį apmokestinimą visoms vienkartinėms pakuotėms ir numatant daugkartinių pakuočių rodiklius.