Pridėtinės vertės mokestis su aplinkosauginiu ir socialiniu aspektu

Pridėtinės vertės mokestis (PVM) Lietuvoje yra reguliuojamas pridėtinės vertės mokesčio įstatymu. Deja, jame daug chaotiškumo – aplinkosauginiai aspektai nėra įskaičiuojami, o socialiniai tik dalinai. Kai kurios PVM lengvatos yra net žalingos klimatui, pvz., šilumai energijai iš iškastinio kuro pateikiamai per centrinius šildymo tinklus.

Šiuo metu galiojančios PVM lengvatos (neįtraukiant tų, kurios galioja iki 2022-12-31):

9 %

  • šilumos energijai ir karštam vandeniui teikiamiems į gyvenamąsias patalpas;
  • knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams;
  • keleivių vežimo paslaugoms reguliariais maršrutais;
  • malkoms ir medienos gaminiams naudojamiems buitinių vartotojų šilumos poreikiams tenkinti.

5 %

  • vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms;
  • neįgaliųjų techninės pagalbos priemonėms ir jų remontui;
  • spausdintiems ir elektroniniams periodiniams leidiniams;

Kai kurios PVM lengvatos, pvz., augaliniams produktams tokiems kaip vaisiai, daržovės, kruopos ir augaliniai aliejai (kurie nėra transportuojami iš tolimų kraštų) galėtų padėti Lietuvos gyventojams sutaupyti dešimtis milijonų. Daugiausiai tokios lengvatos nauda atitektų žemas pajamas gaunantiems asmenims. VšĮ “Žiedinė ekonomika” nuomone, kiekvienas Lietuvos namų ūkis turi turėti galimybę laikytis sveikos ir aplinkai draugiškos dietos.

Kita PVM lengvata, kuri prisidėtų tiek prie mažesnio poveikio klimatui tiek prie socialinės situacijos gerinimo – viešajam transportui. Jau dabar jam yra taikomas lengvatinis 9 % tarifas, bet tolesnis mažinimas (iki 0 %) padėtų sumažinti išlaidas nepasiturintiems asmenims (daugiausiai tokiu transportu besinaudojantiems), taip pat viešasis transportas yra neabejotinai geresnė alternatyva nuosavam automobiliui. Vokietijoje šią vasarą galiojęs 9 Eur bilietas yra puikus pavyzdys kaip galima puikiai išnaudoti tokią transporto priemonę.

Nuo 2022 balandžio nauja ES PVM direktyva leidžia visiškai netaikyti PVM saulės moduliams ir jų įrengimo darbams. Taip pat šiluymos sistemų atnaujinimui ir kitam energijos efektyvumą didinančioms renovacijoms gali būti netaikomas PVM tarifas. Tai yra investicijos, kurios leis sumažinti energijos vartojimą arba gaminti tikrai atsinaujinančią elektros energiją.

Kita, jau net 9 ES šalių taikoma PVM lengvata, yra avalynės, odos gaminių, drabužių, dviračių, namų tekstilės taisymui. Leidžia sumažinti taisymo kainas ir pratęsti įvairių daiktų naudojimo laiką. Papildomai, PVM turėtų būti panaikintas aukojamiems daiktams ne pelno siekiančioms organizacijoms. Tokiu būdu daugiau daiktų bus galima išgelbėti nuo sunaikinimo, kaip tai yra kartais daroma su vartotojų grąžintais daiktais.

Biudžetas galėtų būti balansuojamas taikant didesnį akcizą iškastiniam kurui, vienkartiniai pakuotei ir kitiems daiktams, kurie prisideda prie klimato kaitos bei taršos ir neturi jokios socialinės naudos. Taip pat didinant mokesčius už aplinkos teršimą.

Visi VšĮ “Žiedinė ekonomika” siūlomi pakeitimai: