Tarpusavio sutarimas tarp NVO ir ūkininkų

Po kelis mėnesius trukusių diskusijų, rugsėjo pradžioje, strateginiame dialoge dėl žemės ūkio ateities ūkininkų sąjungos, pramonės atstovai, nevyriausybinės organizacijos ir kitos suinteresuotosios šalys pasiekė reikšmingą sutarimą. Tai yra aiški žinia ES sprendimų priėmėjams, kad įprastinė veikla – ne išeitis iš dabartinės klimato ir biologinės įvairovės krizių. Nepaisant to, kad dialogo dalyvių pozijos buvo labai skirtingos, šalys pasiekė svarbiausių kompromisų, kuriuos įgyvendinus Europos maisto tiekimo grandinės taptų socialiai, ekonomiškai ir aplinkosaugiškai tvaresnės.

Pilnas sutarimo tekstas čia, santrumpa čia.

Kai kuriose srityse gali nepavykti iki galo įgyvendinti didelių strategijos „Nuo ūkio iki stalo“ užmojų, bet šis sutarimas yra svarbus žingsnis į priekį. Tiek ūkininkai, tiek aplinkosaugos NVO sutaria dėl esminio dalyko: maisto ir ūkininkavimo sistemos turi tapti tvaresnės ir sąžiningesnės tiek gamintojų, tiek vartotojų atžvilgiu. Europos Komisija nebegalės pateisinti aplinkosaugos priemonių žemės ūkio politikoje mažinimo. Tikimasi, kad šis sutarimas atsispindėtų būsimuose teisės aktuose, įskaitant bendrą žemės ūkio politiką po 2027 m.

Buvo sutarta dėl šių pagrindinių priemonių:
– Pajamų parama, skirta aktyviems ūkininkams, kuriems jos labiausiai reikia, atsisakant išmokų už plotą.
– Paskatos mažinti gyvulinės kilmės baltymų vartojimą ir rinktis augalinę mitybą.
– Žymiai padidinti biudžetą, skirtą išmokoms, kuriomis remiamos ekosistemų paslaugos.
– Nuo bendros žemės ūkio politikos (BŽŪP) atskirtas teisingo perėjimo fondas.
– Įgyvendinamos Buveinių direktyva, Vandens pagrindų direktyva, Nitratų direktyva ir Gamtos atkūrimo reglamentas, taip pat raginimas sukurti nuo BŽŪP nepriklausomą Gamtos atkūrimo fondą, kad būtų galima pradėti atkurti natūralias ekosistemas).

Šis sutarimas turėtų padėti tvirtą pagrindą naujai Europos maisto ir ūkininkavimo vizijai, kurią Europos Komisija turėtų būti parengti kitų metų pavasarį.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kartu su Vartotojų aljansu ir Vystomojo bendrarbiavimo platforma šių metų liepą paruošė rekomendacijas kaip būtų galima dekarbonizuoti ir padaryti žemės ūkį draugiškesnį aplinkai – čia.