Vokietijos užstato sistemoje – pieno pakuotės

Vokietijoje nuo 2024 m. sausio 1 d. už pieną, pieno mišinius ir pieno produktus vienkartiniuose plastikiniuose buteliuose pradėtas imti 25 centų užstatas. Tai taikoma ne tik įprastam pienui, bet ir pieno gėrimams, kuriuose pieno yra ne mažiau kaip 50 proc., ir kitiems geriamiesiems pieno produktams. Be įprasto pieno, tai taip pat reiškia kakavą, kavos gėrimus, kefyrą ar jogurtą. Tuščius pieno ir pieno gėrimų butelius galima grąžinti visur, kur gėrimai parduodami vienkartiniuose plastikiniuose buteliuose, pavyzdžiui, prekybos centruose.

Nuo 2022 m. užstatas Vokietijoje privalomas už beveik visus vienkartinius plastikinius gėrimų butelius. Visų pirma, įstatymo pakeitimu buvo nutrauktos gausios išimtys tam tikriems gėrimams plastikiniuose buteliuose ir skardinėse. Pavyzdžiui, už gazuotus vaisių sulčių gėrimus buvo taikomas užstatas, tačiau už negazuotas vaisių sultis užstatas nebuvo taikomas. Nuo 2022 m. įstatymo pakeitimo taikomos šios nuostatos: Jei vienkartinis gėrimų butelis yra pagamintas iš plastiko, jam bus taikomas užstatas. Tas pats taikoma ir gėrimų skardinėms.

Pereinamasis laikotarpis iki 2024 m. buvo numatytas tik pienui ar pieno produktams plastikiniuose buteliuose. Šis ilgesnis laikotarpis buvo nustatytas todėl, kad pieno ar pieno produktų pripildyti buteliai gali kelti ypatingų higienos problemų juos grąžinant, todėl ankstesnė federalinė vyriausybė norėjo suteikti ilgesnį pasirengimo laikotarpį gamintojams ir prekybos vietoms, kurioms tai turėjo įtakos. Remiantis Vokietijos statistika 2020 m. nedepozitinių gėrimų rinkos apimtis iš viso sudarė 10,6 mlrd. litrų, iš kurių 40 proc. sudarė pienas, 4,4 proc. pieno mišiniai ir 2,8 proc. kiti pieno gėrimai. Tai atitinka 4,24 mlrd. litrų pieno, 466 mln. litrų mišrių pieno gėrimų ir 297 mln. litrų kitų pieno gėrimų. Iš 5 mlrd. litrų pieno produktų beveik 10 proc. buvo išpilstyta į plastikinius butelius.

Pilnas sąrašas kas priimama Vokietijos užstato sistemoje:

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia plėsti Lietuvos užstato sistema ir apimti visų gėrimų ir visų medžiagų pakuotes, įskaitant nuo pieno ir stipriojo alkoholio bei pagamintas iš Tetra-pak (ar ekvivalento).