Plastikas ir Klimatas: slapta plastiko planetos kaina

Beveik kiekvienas žino, kad iškastinis kuras yra viena pagrindinių klimato kaitos priežasčių. Mažiau žinoma tai, kad plastikas yra ne tik mikroplastiko šaltinis, gamtos ir vandenų teršėjas, kuriam suirti reikia šimtų metų, bet ir didelis CO2 šaltinis. Priežastis paprasta – plastikas yra gaminamas iš iškastinio kuro, tokio kaip nafta ar dujos. Naujas tyrimas, padarytas Tarptautinio aplinkosaugos teisės centro (CIEL) sujungia šiuos ryšius, analizuodamas šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimus kiekviename plastiko gyvavimo ciklo etape, pradedant iškastinio kuro išgavimu, baigiant jo sudeginimu ar pašalinimu sąvartynuose.

Tyrimas aiškiai parodo, kad plastiko deginimas sukuria daugiausia CO2 išmetimo nei bet koks kitas jo tvarkymo būdas. Sudeginta viena tona atliekų deginimo jėgainėje (pvz., Fortum Klaipėda) išskiria beveik vieną toną CO2 ir atgauna tiek pat energijos kiek buvo sunaudota jo gamybos procese.
CIEL paskaičiavo, kad vien 2019 plastiko gamyba ir deginimas į aplinką išskirs daugiau nei 850 milijonų tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Jeigu niekas nesikeis, tas skaičius 2050 metais išaugs daugiau nei 3 kartus iki 2.8 gigatonų CO2 ekvivalento.

CIEL pateikia galimus sprendimus siekiant sumažinti plastiko poveikį klimatui:

  • pabaigti vienkartinio plastiko naudojimą ir išmetimą;
  • sustabdyti naujos naftos, dujų ir petrochemijos infrastruktūros kūrimą;
  • skatinti perėjimą prie zero waste (be atliekių) bendruomenių;
  • įgyvendinti išplėstinę gamintojo atsakomybę, kuri yra būtina perėjimui prie žiedinės ekonomikos;
  • priėmimas ir įgyvendinimas ambicingų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo mažinimą iš visų sektorių, tarp jų ir plastiko gamybos.

VšĮ “Žiedinė ekonomika” kviečia valdžios institucijas, pramonininkus ir prekybininkus bei vartotojus mažinti vienkartinio plastiko gamybą, vartojimą ir skatinti daugkartinės pakuotės naudojimą.